turciansketeplice.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Turčianske Teplice

Aktuálne spravodajstvo

Vodiči pozor, najpredávanejší benzín zlacnel

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Najpredávanejší 95-oktánový benzín po troch týždňoch zdražovania, zlacnel. Znížili sa aj ceny 98-oktánového benzínu, LPG a motorovej nafty. Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu minulý týždeň oproti predchádzajúcemu týždňu klesli o 0,08 %, 98-oktánového benzínu o 0,07 %, LPG o 0,53 % a motorovej nafty o 0,09 %. Ceny CNG zostali nezmenené. Odporúčame:Ceny benzínov a nafty sa znova znížili Najpredávanejší 95-oktánový benzín čerpacie stanice v 29. týždni tohto roka ponúkali v priemere za 1,241 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla priemerne 1,442 eura za liter. Naftu si mohli kúpiť motoristi za priemernú cenu 1,071 eura za liter. Cena LPG dosiahla minulý týždeň 0,561 eura za liter. Stlačený zemný plyn, čiže CNG, stál 1,060 eura za kilogram. Na konci minulého roka stál 95-oktánový benzín v priemere 1,300 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu bola v priemere 1,509 eura za liter. Liter LPG ponúkali čerpacie stanice za priemernú cenu 0,562 eura. Cena motorovej nafty na konci roka 2016 bola na úrovni 1,165 eura za liter. CNG si mohli motoristi zaobstarať za zhruba 1,040 eura za kilogram. Viac k témam: benzín, LPG, naftaZdroj: Webnoviny.sk - Vodiči pozor, najpredávanejší benzín zlacnel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodiči pozor, najpredávanejší benzín zlacnel

Porsche zvoláva 22-tisíc modelov Cayenne na kontrolu emisií

BERLÍN 28. júla (WebNoviny.sk) - Nemecké úrady našli v dieselovom motore auta Porsche zariadenie, ktoré považujú za ilegálne, keďže manipuluje úroveň emisií. Toto zistenie vedie k zvolaniu približne 22 tis. áut. Ide o vozidlo Cayenne 3-liter TDI, ktoré sa stále vyrába, uviedol nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt. Úrady prikážu povinné zvolanie áut tak ako v predošlých takýchto prípadoch, dodal. Odporúčame:Agentúra Fitch zlepšila výhľad ratingu automobilky Volkswagen "Neexistuje vysvetlenie prečo v tomto aute je tento softvér," konštatoval minister s tým, že vozidlo má moderný emisný systém a je technicky schopné vyhovieť emisným limitom. To by malo znamenať, že Porsche môže rýchlo produkovať modifikovaný softvér, ktorý je v súlade so zákonom, dodal. Porsche je divíziou Volkswagenu, ktorého povesť od roku 2015 poškodilo to, že do dieselových motorov inštaloval ilegálny softvér, ktorý umožnil oklamať americké emisné testy. Volkswagen pre tento škandál súhlasil s pokutami a odškodnením v sume vyše 20 mld. USD. (1 EUR = 1,1694 USD) Viac k témam: emisie, Nemecko, PorscheZdroj: Webnoviny.sk - Porsche zvoláva 22-tisíc modelov Cayenne na kontrolu emisií © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Porsche zvoláva 22-tisíc modelov Cayenne na kontrolu emisií

Druhá liga definitívne so šestnástimi klubmi, je známy náhradník za FC VSS Košice

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Klub AFC Nové Mesto nad Váhom definitívne je šestnástym účastníkom druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže 2017/2018, v piatok to v zrýchlenom konaní schválil výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Informuje o tom web SFZ. Odporúčame:Druhá liga bude bez FC VSS Košice, ukončil svoju činnosť Nové Mesto nad Váhom nahradí v súťaži FC VSS Košice, ktorý vo štvrtok oznámil ukončenie svojej športovej činnosti. Nová sezóna II. ligy odštartuje piatkovým stretnutím FC Lokomotíva Košice - MFK Lokomotíva Zvolen (17.00). Zápas úvodného kola AFC Nové Mesto nad Váhom - FK Železiarne Podbrezová "B" sa uskutoční v náhradnom termíne. Viac k témam: FC VSS Košice, futbalZdroj: Webnoviny.sk - Druhá liga definitívne so šestnástimi klubmi, je známy náhradník za FC VSS Košice © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Druhá liga definitívne so šestnástimi klubmi, je známy náhradník za FC VSS Košice

Viac ako štvrtinu nezamestnaných tvorili mladí ľudia do 29 rokov

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Vyše štvrtinu evidovaných nezamestnaných na Slovensku na konci júna tohto roka tvorili mladí ľudia do 29 rokov. Išlo o 59,8 tisíca osôb z celkového počtu 221,9 tisíca nezamestnaných. Do 20 rokov malo 5,3 tisíca ľudí bez práce, vo veku od 20 do 24 rokov bolo 27,2 tisíca nezamestnaných a takmer 27,3 tisíca uchádzačov o zamestnanie malo 24 až 29 rokov. Ďalších 25,3 tisíca nezamestnaných bolo ku koncu šiesteho mesiaca vo veku od 30 do 34 rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Trnavský kraj je na tom najlepšie V pásme od 35 do 39 rokov vykázali úrady práce ku koncu júna 26,3 tisíca uchádzačov o zamestnanie, vo veku od 40 do 44 rokov bolo 26,1 tisíca nezamestnaných, vo veku od 45 do 49 rokov bolo na úradoch práce 22,8 tisíca uchádzačov o zamestnanie. Odporúčame:Najmenej nezamestnaných je v okrese Galanta, najviac ľudí nemá prácu v Rimavskej Sobote Od 50 do 54 rokov malo 25,2 tisíca nezamestnaných, v kategórii od 55 do 59 rokov bolo 28,6 tisíca nezamestnaných. Vyše 7,7 tisíca ľudí bez práce malo nad 60 rokov. Najviac uchádzačov z Prešovského kraja Najviac uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov bolo ku koncu júna tohto roka z Prešovského a Košického kraja. V Prešovskom kraji išlo o 16,2 tisíca ľudí a Košický kraj evidoval v tejto vekovej kategórii 12,6 tisíca nezamestnaných. Tretí najhorší je v tomto ukazovateli Banskobystrický kraj, kde malo do 29 rokov 9 tisíc evidovaných nezamestnaných. Naopak, najmenšie problémy so zamestnávaním mladých ľudí majú Trnavský a Bratislavský kraj. V Trnavskom kraji bolo na konci júna tohto roka bez práce takmer 3,1 tisíca ľudí do 29 rokov a Bratislavský kraj zaznamenal 3,6 tisíca nezamestnaných mladých ľudí do 29 rokov. Najnižšia miera nezamestnanosti Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu júna tohto roka 6,90 %. Ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti v histórii Slovenska. Oproti máju sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,45 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,55 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 187 997 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti máju ide o pokles o 12 394 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 68 618 osôb. Viac k témam: ekonomika, nezamestnanosť v SRZdroj: Webnoviny.sk - Viac ako štvrtinu nezamestnaných tvorili mladí ľudia do 29 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Viac ako štvrtinu nezamestnaných tvorili mladí ľudia do 29 rokov

Foto: Policajti hľadajú zlodejov šijacích strojov, nasnímala ich kamera

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Policajti v Nového Mesta nad Váhom hľadajú dvoch mužov podozrivých z krádeže. Ako agentúru SITA informoval trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička, doposiaľ neznámi páchatelia 30. mája v čase približne o 15:25 odcudzili z obchodného domu na ulici Malinovského v Novom Meste nad Váhom tri šijacie stroje. Odporúčame:Foto: Pomôžte polícii, hľadá páchateľa násilnej lúpeže "Šijacie stroje páchatelia zobrali z regálu v obchode a následne opustili predajnú plochu cez núdzový východ," uviedol Kudlička s tým, že poškodenej spoločnosti vznikla celková škoda cca 477 eur. Podozrivé osoby však nasnímala kamera. Polícia preto žiada verejnosť o pomoc pri určení ich totožnosti. Akékoľvek informácie môžu občania oznámiť na telefónnom čísle 158. Viac k témam: krádež, krimi, polícia pátraZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Policajti hľadajú zlodejov šijacích strojov, nasnímala ich kamera © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Policajti hľadajú zlodejov šijacích strojov, nasnímala ich kamera

Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa

ISLAMABAD 28. júla (WebNoviny.sk) - Najvyšší súd v Pakistane zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa. Na základe obvinení z korupcie tak rozhodla komisia piatich sudcov. Premiéra a jeho dvoch synov vyšetrujú od roku 2016 v kauze takzvaných panamských dokumentov, ktoré naznačili ich využívanie offshorových spoločností a pranie špinavých peňazí. Odporúčame:Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri Ako informuje agentúra AP, rozhodnutie súdu nie je prekvapivým krokom, keďže aj právni experti aj opoziční lídri očakávali represívne opatrenia voči Šarífovi a jeho rodine. V krajine pritom nejde o prvý prípad, keď súd zbavil premiéra funkcie. V roku 2012 odsúdil vtedajšieho premiéra Júsufa Razu Gíláního za opovrhovanie súdom a donútil ho odstúpiť. Viac k témam: Nawaz Sharif, PakistanZdroj: Webnoviny.sk - Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa

Z hlavného mesta Islamského štátu od apríla utieklo vyše 200-tisíc ľudí

NEW YORK 28. júla (WebNoviny.sk) - Od prvého apríla opustilo svoje domovy vyše 200-tisíc civilistov z okolia sýrskeho mesta Rakka, ktoré je hlavným mestom militantnej organizácie Islamský štát (IS). Z nich asi 30-tisíc odišlo tento mesiac. Tisíce nemajú možnosť ujsť Ako uviedla počas videohovoru na stretnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Ursula Müller, v obkľúčenom meste sa podľa odhadov nachádza ešte "20 až 50-tisíc ľudí", ktorí nemajú možnosť ujsť. Müller, ktorá sa prihovárala z Jordánskeho Ammánu, tiež vyjadrila nespokojnosť s poskytovaním pomoci v oblasti. Podľa nej OSN poslala tento mesiac pomoc len do pár ťažko dostupných oblastí v Sýrii, ale na žiadne obliehané miesto. Vinu pripísala sýrskej vláde, ozbrojeným skupinám, neistote a bojom. Bojujú s náletmi Müller tiež uviedla, že humanitárne podmienky sú pre vysídlencov z provincie Rakka náročné, keďže tam teploty teraz dosahujú takmer 50 stupňov Celzia. Obavy vzbudzuje aj ich ochrana mimo táborov, v ktorých momentálne žijú, povedala. Sýrske povstalecké sily podporované Spojenými štátmi dobyli už takmer polovicu mesta Rakka, no ich postup spomaľuje obrovské množstvo výbušnín nastražených extrémistami. Tie spolu s bojmi a náletmi občanom mesta komplikujú útek. Civilisti ako ľudské štíty "Ako napredujú vojenské operácie, zväčšujú sa naše obavy o ďalšie obete medzi civilistami," uviedla Müller a podotkla, že tieto obavy spôsobujú správy o tom, že bojovníci IS používajú civilistov ako ľudské štíty. Ako sa tiež vyjadrila, OSN a jej partneri sú im pripravení pomôcť, hneď ako im bezpečnostné podmienky umožnia dostať sa k nim. Námestníčka tiež uviedla, že OSN zaznamenalo pokles násilností v niektorých oblastiach krajiny odvtedy, čo sa Rusko a Irán podporujúci prezidenta Baššára al-Asada a Turecko, ktoré stojí na strane opozičných síl, dohodli na pláne vytvoriť v Sýrii štyri deeskalačné zóny. Viac k témam: Islamský štát, RakkaZdroj: Webnoviny.sk - Z hlavného mesta Islamského štátu od apríla utieklo vyše 200-tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z hlavného mesta Islamského štátu od apríla utieklo vyše 200-tisíc ľudí

Iniciatíva FSI: Očakávaná oprava ciest v Banskobystrickom kraji zlyháva na neodbornosti

Nekompetentne pripravené verejné obstarávanie spolu s podozrením na obchádzanie zákona sa najnovšie ukázalo ako problém v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Bratislava, 28.7.2017 ( WBN/PR ) - Celkovo až 9 z 15 súťaží na rekonštrukciu ciest vyhrala spoločnosť, ktorá ich nie je schopná realizovať. Ide o jasný príklad neodbornosti na strane obstarávateľa v kombinácii s nedodržiavaním pravidiel v zmysle zákona, uvádza iniciatíva Fórum stavebných investícií. Chýbajúca odbornosť a prehľad o pracovnom a cenovom trhu na strane obstarávateľov spôsobí časový sklz pri oprave ciest v Banskobystrickom samosprávnom kraji. „Nekorektné nastavenie cien pritom môže odradiť stavebné spoločnosti od účasti v súťažiach, čo sa ukázalo aj v tomto prípade. Deformuje sa tak konkurenčné prostredie a vytvára priestor pre firmy, ktoré by v transparentnej a férovej súťaži za žiadnych okolností nemohli obstáť,“ konštatuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik zastupujúci iniciatívu Fórum stavebných investícií. „Spoločnosť, ktorá nemá ani základné technické vybavenie a obaľovacie centrum na výrobu asfaltových zmesí, jednoducho nemôže spĺňať podmienky súťaží na stavebné práce, ktorých podstatnou časťou je výroba, dodávka a pokládka asfaltových zmesí, v hodnote niekoľko miliónov eur,“ zdôrazňuje P. Kováčik. Firma napokon zákazky realizovať nebude, nakoľko sa ich vzdala a BBSK bude musieť 9 z 15 súťaží zopakovať nanovo. Výsledkom súťaže na elektronickom trhovisku je okamžité uzavretie zmluvy. Župa má teda platné uzavreté zmluvy s dodávateľmi a otázkou zostáva, aké sankcie uplatní voči dodávateľovi, ktorý v súlade s podmienkami určenými župou vyhral viacero súťaží, ale nie je schopný ich realizovať. Podozrenie z obchádzania zákona Ak renomované spoločnosti nepredložili ponuky, príčinu treba hľadať v tom, že župou vyhlásené maximálne výšky cien boli na niektoré úseky o viac ako 30% nižšie, ako boli cenové ponuky predložené týmito spoločnosťami v rámci predbežného prieskumu.. „Hovoriť o údajnom karteli stavebných firiem v regióne vnímame ako lacnú výhovorku vedenia BBSK v snahe zakryť skutočné príčiny vedúce k zbabranému procesu verejného obstarávania,“ hovorí zástupca iniciatívy Fórum stavebných investícií. Taktiež pretrváva podozrenie z nedovoleného postupu kraja pri zadávaní zákaziek. „Je zrejmé, že v prípade zadávaných zákaziek nejde o stavebné práce bežne dostupné na trhu. Úrad pre verejné obstarávanie aj na základe rokovaní s odborníkmi ZSPS vydal začiatkom roka 2017 nové výkladové stanoviská. Tie definujú, že súťaženie stavebných prác prostredníctvom elektronického trhoviska je nepovoleným postupom, ktorý nie je v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ ozrejmil P. Kováčik. Výkladové stanoviská Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) z februára 2017 znížili nezmyselný tlak na ceny prác a služieb v stavebníctve. Využívanie elektronického trhoviska pri prácach a službách v stavebníctve mohlo spôsobovať neprimerané uprednostňovanie ceny zákazky pred kvalitou. ÚVO vydal výkladové stanoviská po stretnutiach a konzultáciách za účasti zástupcov ZSPS. Nekvalitné podklady predražujú výstavbu Ako problém pri verejnom obstarávaní sa dlhodobo ukazuje aj nedostatočná odborná úroveň verejných obstarávateľov a nimi pripravených podkladov. Napríklad niektoré úseky boli v prípade súťaží vyhlásených v Banskobystrickom kraji uvedené dvakrát a odlišovali sa len vo vyhlasovacej cene, pričom mali rovnaké názvy, položky či výmery. Zlepšenie kvality prípravy verejných obstarávaní by znížilo nejasnosti stavebných firiem pri vypracovávaní ponúk. Diaľnice, rýchlostné cesty či akékoľvek iné dopravné komunikácie sú investíciou na dlhé obdobie, a tak nesmie chýbať dôraz na kvalitnú prípravu projektov. Ako reakciu na nepriaznivý vývoj slovenského stavebníctva predstavil ZSPS v marci 2017 iniciatívu „Fórum stavebných investícií“ (FSI). Jedným z hlavných zámerov je apelovať na štát v súvislosti s chýbajúcim záväzným plánom výstavby diaľnic, rýchlostných ciest a ďalšej infraštruktúry, ale aj na zvýšenie kvality verejných obstarávaní. Len za takýchto okolností dokážu stavebné firmy efektívne plánovať a naplno využívať dostupné kapacity. Cieľom expertov FSI je poskytovať odbornú pomoc a prispievať k tomu, aby sme realizovali verejné investície v stavebníctve na základe uvážených rozhodnutí s úžitkom pre celú spoločnosť. Viac k témam: cesty, Fórum stavebných investícií, rekonštrukcia ciest, verejné obstarávanie, zákonZdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva FSI: Očakávaná oprava ciest v Banskobystrickom kraji zlyháva na neodbornosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Iniciatíva FSI: Očakávaná oprava ciest v Banskobystrickom kraji zlyháva na neodbornosti

Pre opravu cesty na Tomášikovej ulici v Bratislave presmerovali autobusy MHD

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Pre opravu cesty na Tomášikovej ulici v bratislavskom Ružinove od štvrtka presmerovali autobusové linky mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré jazdia cez tento úsek. Týka sa to autobusových liniek číslo 66, 75, 96, 196 a N74, práce chcú ukončiť do nedele 6. augusta. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava na svojej oficiálnej webovej stránke s tým, že úsek budú opravovať po etapách v jednotlivých jazdných pruhoch. Odporúčame:Vyhradené jazdné pruhy sú pre MHD, upozorňujú bratislavskí mestskí policajti Linka číslo 75, smer Čiližská, bude jazdiť od zastávky Tomášikova po trase Ružinovská, na najbližšom prejazde cez električkovú trať na Tomášikovu, kde sa od zastávky Nevädzová - OC Retro napojí na svoju trasu. Táto linka v smere na Kadnárovu bude premávať od zastávky DK Ružinov po trase vpravo na Ružinovskú, na najbližšom prejazde cez električkovú trať, priamo na Ružinovskú, kde sa od zastávky Tomášikova napojí na svoju trasu. DPB pripomína, že linka číslo N74 v smere na Hlavnú stanicu bude cestujúcich voziť od zastávky DK Ružinov a na najbližšom prejazde cez električkovú trať sa vráti na komunikáciu Ružinovská. V prípade prác v jazdnom pruhu v smere na Gagarinovu zastávku DK Ružinov, v smere na Gagarinovu, zrušia. Viac k témam: Bratislava, dopravné obmedzenia, DPB Dopravný podnik Bratislava, MHD BratislavaZdroj: Webnoviny.sk - Pre opravu cesty na Tomášikovej ulici v Bratislave presmerovali autobusy MHD © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pre opravu cesty na Tomášikovej ulici v Bratislave presmerovali autobusy MHD

Čína uzavrela časť Žltého mora, armáda plánuje veľké cvičenia

PEKING 28. júla (WebNoviny.sk) - Čína uzavrela časť Žltého mora pri svojom južnom pobreží, dôvodom sú vojenské cvičenia. Ako informovali úrady mesta Lien-jün-kang, od štvrtka do soboty sa komerčné lode nebudú môcť dostať na územie o rozlohe zhruba 40-tisíc kilometrov štvorcových. Podľa vyhlásenia Čínskej ľudovo-oslobodzovacej armády sa medzi mestami Lien-jün-kang v provincii Ťiang-su a prístavom Čching-tao v provincii Šan-tung uskutočnia "vojenské aktivity veľkého rozsahu". Cvičenie sa bude konať len pár dní pred oslavami 90. výročia armády, ktoré ešte nie sú bližšie špecifikované. Odporúčame:Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri Čína nedávno urýchlila morské cvičenia vzdialené od prístavov, na ktorých sa podieľa aj ich jediná operujúca lietadlová loď a jej bojová skupina. Vo štvrtok sa skončilo spoločné cvičenie čínskych a ruských námorných síl v Baltskom mori blízko Petrohradu. Osemdňové cvičenia s názvom "Spoločné more 2017" boli zamerané na spoločné záchranné misie a "zabezpečovanie námorných ekonomických aktivít", informuje agentúra Sinchua. Viac k témam: Čína, vojenské cvičenie, Žlté moreZdroj: Webnoviny.sk - Čína uzavrela časť Žltého mora, armáda plánuje veľké cvičenia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čína uzavrela časť Žltého mora, armáda plánuje veľké cvičenia

Lajčák by chcel by, aby si ľudia jeho meno s pôsobením v OSN spájali s mierom

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Miroslav Lajčák ako predseda 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) sa chce počas výkonu svojej funkcie sústrediť na tému prevencie konfliktov a mediáciu. Myslí si, že práve v oblasti prevencie konfliktov by mala byť OSN aktívnejšia. Počas ročného mandátu, ktorý mu začne plynúť 12. septembra, sa bude venovať aj téme migrácie. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. „Chcel by som, aby si ma v prvom rade spojili s mierom, konkrétne chcem venovať osobitnú pozornosť prevencii konfliktov a mediácii. OSN má dnes ohromné množstvo aktivít a napríklad v otázke rozvojovej pomoci či boja proti klimatickým zmenám je globálnym lídrom. Pokiaľ ide o to, koľko nám vzniká nových konfliktov, tam by som si prial vidieť OSN ako organizáciu, ktorá je aktívnejšia a úspešnejšia v tom, aby nevznikali,“ povedal Lajčák s tým, že by si želal, aby práve toto bolo vnímané ako jeho príspevok. Skúsenosti osvedčených negociátorov Priznal, že v dnešnom svete sa stáva, že keď dochádza ku konfliktu, zúčastneným chýba diskusia a namiesto toho sa iba utvrdzujú vo svojich pozíciách. Odporúčame:OSN má stáť v prvej línii v boji proti terorizmu, podľa Lajčáka dozrel čas na reformu „Lenže úlohou diplomacie by dominantne malo byť, aby ku konfliktom nedochádzalo. Problém je, že my dosť často vidíme, že problém smeruje ku konfliktu, ale nevieme to zastaviť,“ povedal minister s tým, že by bol rád, ak by sa využívali skúsenosti osvedčených negociátorov pôsobiacich v regióne, ktorí predložia objektívne kvalitné informácie, na základe ktorých bude OSN schopná prijať opatrenia. „My tú oblasť predchádzania konfliktom nemáme dobre zvládnutú. Máme mierové operácie, máme post-konfliktnú stabilizáciu, ale nemáme stratégiu mediácie,“ dodal Lajčák s tým, že práve táto oblasť bola súčasťou jeho programu, keď kandidoval na post generálneho tajomníka. Je to aj jedna z priorít generálneho tajomníka Antónia Guterresa. Každé Valné zhromaždenie má nejakú tému Ako minister ďalej vysvetlil, že každé Valné zhromaždenie má nejakú tému, motto. Mottom 72. VZ OSN je „Ľudia na prvom mieste – dôstojný život v mieri na udržateľnej planéte pre všetkých“. Podľa ministra totiž netreba zabúdať na to, že všetko, čo OSN robí, sa dotýka ľudí a aktivity organizácie nemôžu byť od ľudí odtrhnuté. Počas jeho mandátu sa preto chce sústrediť na ľudí, vyváženosť a kvalitu. „Kvalita je jedno z mojich kľúčových slov. Druhé kľúčové slovo je rovnováha. OSN stojí na troch pilieroch – mier, rozvoj a ľudské práva a ja chcem zaujať vyvážený postoj k všetkým trom pilierom. To tretie kľúčové slovo je ľudia – nezabúdať na to, že všetko, čo robíme, sa dotýka života ľudí,“ skonštatoval Lajčák. Ako ďalej pokračoval, ďalšia téma, ktorá bude spájaná so 72. Valným zhromaždením, je téma migrácie. „Máme pripraviť dva zásadné dokumenty regulujúce migráciu, tzv. Globálny kompakt o utečencoch a o migrantoch. Tam nás čaká veľmi intenzívna práca, predovšetkým pokiaľ ide o dokument o migrácii. Pokiaľ ide o utečencov, tam existujú medzinárodné konvencie, ale pokiaľ ide o migrantov, neexistuje nič také,“ vysvetlil minister. Kompakty o utečencoch a o migrácii sa budú schvaľovať v septembri 2018, teda na začiatku 73. VZ OSN. „Naša práca je, aby bolo čo schváliť, aby sme mali nejakú právnu platformu, ktorá bude komplexne riešiť otázky migrácie. Dnes sa to rieši čiastkovo, reaktívne. Treba, aby sme mali premyslenú stratégiu, ktorá tieto veci rieši dopredu a nie následne,“ dodal Lajčák. „Zdedil“ aj šesť politických debát Okrem prípravy dokumentu o migrácii Lajčák „zdedil“ aj šesť politických debát na vysokej úrovni, viac než desať medzivládnych fór a vyše sto ďalších aktivít. „Preto ja do funkcie neprichádzam s tým, aby som ešte prinášal nejakú dodatočnú agendu, chcem sa sústrediť na kvalitu toho, čo budeme robiť. Aby sme nemali podujatia pre podujatia, ale aby každé podujatie nás niekam posunulo,“ pokračoval minister. Miroslav Lajčák bude predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN od 12. septembra po dobu jedného roka. Valné zhromaždenie OSN je jediný hlavný orgán OSN, ktorý pozostáva zo zástupcov všetkých 193 členských štátov a tie sa striedajú na poste predsedu každý rok. V rámci OSN ide o protokolárne najvyššiu funkciu, ktorú tradične zastáva medzinárodne uznávaná osobnosť z krajiny, ktorá je na rade prevziať predsedníctvo VZ OSN. Predseda VZ OSN organizuje podujatia na najvyššej úrovni k aktuálnym témam, často tiež k otázkam, na ktorých sa Bezpečnostná rada OSN nie je schopná dohodnúť. Samostatná Slovenská republika a predtým ani Československo tento post ešte nezastávali. Niektoré krajiny sa hlásia na túto pozíciu aj viac ako 50 rokov vopred. Slovensko čakalo na túto pozíciu od roku 2003, keď predložilo kandidatúru. Viac k témam: Miroslav Lajčák, OSN Organizácia spojených národovZdroj: Webnoviny.sk - Lajčák by chcel by, aby si ľudia jeho meno s pôsobením v OSN spájali s mierom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák by chcel by, aby si ľudia jeho meno s pôsobením v OSN spájali s mierom

Smer-SD rokuje v Nitrianskom kraji o koalícii so SNS a Mostom-Híd

NITRA 28. júla (WebNoviny.sk) – Strana Smer-SD v Nitre rokuje pred regionálnymi voľbami o možnej koalícii so SNS a Mostom-Híd. Pre agentúru SITA to potvrdil nitriansky krajský predseda Smeru-SD Tibor Glenda. Záverečné kolo rokovaní bude v auguste „V súčasnosti stále prebiehajú rokovania s politickými stranami, s ktorými si vieme predstaviť spoluprácu. Pre krajskú organizáciu Smer-SD v Nitrianskom kraji je prioritná koalícia so stranami, s ktorými tvorí vládnu koalíciu,“ uviedol Glenda a spresnil, že tento týždeň sa konalo pracovné stretnutie s krajskými predsedami strán SNS a Most-Híd. Odporúčame:Štát vypočítal, koľko budú stáť jesenné voľby. Županov budeme voliť piatykrát Dohodli sa na tom, že záverečné kolo rokovaní bude v auguste. „Po 7. auguste oficiálne oznámime zloženie koalície, ktorá bude podporovať spoločného kandidáta na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja a kandidátov na poslancov do zastupiteľstva,“ dodal Glenda. Ako kandidáta na predsedu kraja bude Smer-SD podporovať súčasného predsedu Milana Belicu. Národniari chcú ísť do volieb samostatne Predsedníctvo národniarov pritom koncom mája rozhodlo, že SNS pôjde do novembrových regionálnych volieb samostatne, nie v koalíciách. Podľa krajského predsedu strany Most-Híd Tibora Bastrnáka je koalícia so Smerom-SD a SNS jednou z alternatív, rokujú aj s inými stranami. „Jednou z otázok je, čo urobí SNS, pretože zatiaľ sa chovajú nerozhodne,“ podotkol. „Ak sa budú jednotlivé strany správať nezodpovedne a vidieť len svoju víziu, môže sa v Nitrianskom kraji zopakovať scenár, aký bol v Banskobystrickom kraji s Kotlebom,“ obáva sa Bastrnák. Viac k témam: Most-Híd, Nitriansky samosprávny kraj, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, voľby do VÚC samosprávnych krajov 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Smer-SD rokuje v Nitrianskom kraji o koalícii so SNS a Mostom-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smer-SD rokuje v Nitrianskom kraji o koalícii so SNS a Mostom-Híd

Foto: V Barcelone havaroval vlak, zranili sa desiatky ľudí (aktualizované)

aktualizované 28. júla o 9:49 BARCELONA 28. júla (WebNoviny.sk) - Pri nehode vlaku v španielskej Barcelone sa zranilo minimálne 48 ľudí, päť z nich ťažko. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Incident sa stal o 7:15, počas rannej špičky na stanici França. Podľa doterajších správ vlak prichádzajúci z dediny Sant Vicenç de Calders neubrzdil, keď vošiel do stanice a narazil do bariér na nástupisku. Desiatky záchranárov ošetrili väčšinu zranených priamo na nástupisku. Do nemocnice odviezli minimálne 18 ľudí, vrátane piatich ťažko zranených. Barcelonské záchranné zložky o tom informovali prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. BREAKING: 48 injured including 7 seriously after a train crashed into the podium at Barcelona train station, Spain. pic.twitter.com/OqvzHI8uLd — News_Executive (@News_Executive) 28. července 2017 >>> SPRÁVU BUDEME AKTUALIZOVAŤ Viac k témam: Barcelona, nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Barcelone havaroval vlak, zranili sa desiatky ľudí (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: V Barcelone havaroval vlak, zranili sa desiatky ľudí (aktualizované)

Začína sa druhá polovica sezóny F1, na programe je Veľká cena Maďarska

HUNGARORING 28. júla (WebNoviny.sk) - Tohtoročný seriál majstrovstiev sveta motoristickej formuly 1 sa dostáva do svojej druhej polovice a situácia v boji o titul je mimoriadne vyrovnaná. Pred nedeľňajšou Veľkou cenou Maďarska na okruhu Hungaroring pri Budapešti, jedenástym podujatím sezóny, je na čele poradia jazdcov stále Sebastian Vettel z tímu Ferrari. Nemecký pilot vedie pred Britom Lewisom Hamiltonom v službách Mercedesu o jediný bodík, tretí Valtteri Bottas (Mercedes) zaostáva za lídrom o 23 bodov. Mercedes je v lepšej forme V lepšej forme sa momentálne nachádza obhajca prvenstva Mercedes, ktorého pretekári vyhrali tri z posledných štyroch veľkých cien. "Strieborné šípy" by preto mali byť na Hungaroringu najväčším favoritom na víťazstvo, Hamilton je rekordérom trate s piatimi triumfmi. Odporúčame:Video: Hamilton piatykrát v kariére vyhral VC Veľkej Británie, preteky boli katastrofou pre Ferrari Vlaňajším prvenstvom sa odpútal od štvornásobného víťaza Michaela Schumachera a tento víkend sa môže sedemnásobnému majstrovi sveta vyrovnať v inej štatistike - v počte vyhratých kvalifikácií. Ak Hamilton získa v sobotu pole position, bude ich mať na konte 68, rovnako ako legendárny "Schumi". "Myslím si, že stále ukazujeme, že máme najlepší tím. Odviedli sme skvelú kolektívnu prácu a ani sme nemuseli priniesť mnoho vylepšení. Boli sme jednoducho schopní vyťažiť z auta viac. V šampionáte je to stále tesné, \'navrch\' máme najmä v kvalifikáciách. V pretekoch je to horšie. Určite však viac rozumieme monopostu aj pneumatikám. Pred Maďarskom sa nestresujem, fakt, že ide o poslednú veľkú cenu pred letnou prestávkou, na tom nič nemení. Myslím pozitívne, viem, že máme silné auto a môžem bojovať o víťazstvo," cituje Hamiltona portál Sky Sports. Vettel verí v úspech svojho tímu Ferrari sa zásluhou Vettela naposledy tešilo z víťazstva takmer pred dvoma mesiacmi v Monaku, odvtedy boli jazdci Scuderie len dvakrát na pódiu. Vettel skončil druhý v Spielbergu, Räikkönen obsadil tretiu priečku naposledy v Silverstone. Nemecký štvornásobný majster sveta vo farbách Ferrari Vettel dúfa, že na Hungaroringu bude jeho tím úspešný. "Posledné preteky neboli ideálne, ale je normálne, že niekedy sa vám darí viac a inokedy menej. Celkovo sme podľa mňa na správnej ceste, musíme stále tvrdo pracovať. Pred nami je ešte veľké množstvo pretekov a potrebujeme zostať pozitívni. Ešte nie sme tam, kde by sme chceli byť, ale mienime sa postarať o to, aby súperom nezostalo príliš veľa šancí," dodal Vettel na oficiálnej stránke Ferrari. Piloti budú mať v Maďarsku k dispozícii stredne tvrdé, mäkké a supermäkké pneumatiky Pirelli. Okrem 20-percentnej predpovede dažďa na piatok čaká jazdcov typické slnečné a teplé počasie, najvyššia teplota sa môže vyšplhať až na 32°C. Sobotňajšia kvalifikácia aj nedeľňajšie preteky odštartujú o 14.00 h. Priame prenosy z tréningov a kvalifikácie ponúkne stanica Sport1, VC Maďarska odvysiela naživo Sport2. Veľká cena Maďarska: Dejisko: Okruh Hungaroring Dĺžka okruhu: 4381 m Dĺžka pretekov: 306,630 km (70 kôl) Divácka kapacita: 200 000 Minuloročný víťaz: Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes Najrýchlejšie kolo v pretekoch: 1:19,071 min - Michael Schumacher (Nem.) Ferrari (2004) Najviac víťazstiev - jazdec: 5 - Lewis Hamilton (2007, 2009, 2012, 2013, 2016) Najviac víťazstiev - tím: 11 - McLaren Prehľad víťazov posledných 10 ročníkov VC Maďarska: 2016 Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 2015 Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 2014 Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 2013 Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 2012 Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 2011 Jenson Button (V. Brit.) McLaren 2010 Mark Webber (Aus.) Red Bull 2009 Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 2008 Heikki Kovalainen (Fín.) McLaren 2007 Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren Poradie MS (po 10 z 21 pretekov): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 177 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 176, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 154, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 117, 5. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 98, 6. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 57 Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 330 bodov, 2. Ferrari 275, 3. Red Bull 174, 4. Force India 95, 5. Williams 41, 6. Toro Rosso 33 Viac k témam: F1 Formula 1, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Veľká cena MaďarskaZdroj: Webnoviny.sk - Začína sa druhá polovica sezóny F1, na programe je Veľká cena Maďarska © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Začína sa druhá polovica sezóny F1, na programe je Veľká cena Maďarska

Video: Róbert Mak absolvoval obnovenú súťažnú premiéru v drese PAOK Solún

DONECK 28. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak vo štvrtok absolvoval obnovenú súťažnú premiéru v drese gréckeho klubu PAOK Solún. Odporúčame:Video: Fenerbahce so Škrtelom zvíťazilo v Európskej lige, premožiteľ Trenčína prehral so Zenitom V úvodnom dueli 3. predkola Európskej ligy 2017/2018 proti ukrajinskému Olimpiku Doneck pobudol na trávniku do 81. min. Stretnutie v Kyjeve sa napokon skončilo remízou 1:1. Odporúčame:Video: Ružomberok v Európskej lige potrápil Everton, po tesnej prehre živí nádej na postup "Nehrali sme dobre. Prvý súťažný zápas v sezóne nám nevyšiel tak, ako sme chceli," uviedol prostredníctvom svojej oficiálnej stránky 26-ročný Bratislavčan, ktorý sa po ročnej anabáze v ruskom Zenite Petrohrad pred niekoľkými dňami vrátil do Solúna na 12-mesačné hosťovanie. Účastník ME 2016 vo Francúzsku napriek nie príliš pozitívnemu dojmu zo vstupu do novej sezóny verí, že PAOK nebude chýbať v play-off kontinentálneho pohára číslo dva. "Súper sa ujal vedenia, no dokázali sme odpovedať. Bol to dôležitý gól. Všetko máme vo svojich rukách. Doma musíme hrať úplne ináč. Máme týždeň na to, aby sme sa zlepšili," doplnil Róbert Mak. Viac k témam: futbal, PAOK Solún, Robert MakZdroj: Webnoviny.sk - Video: Róbert Mak absolvoval obnovenú súťažnú premiéru v drese PAOK Solún © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Róbert Mak absolvoval obnovenú súťažnú premiéru v drese PAOK Solún

Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri

SHAH ALAM 28. júla (WebNoviny.sk) - Súdny proces s dvomi ženami obvinenými z vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-nama sa začne 2. októbra. V piatok to počas pojednávania, na ktorom boli prítomné aj obvinené, oznámil sudca Azmi Ariffin. Podľa neho bude proces trvať dva mesiace. Tvár potretá jedom Vietnamka Doan Thi Huong a Indonézanka Siti Aisyah údajne otrávili Kim Čong-nama tým, že mu na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure potreli tvár jedom. Išlo pritom o nervovoparalytickú bojovú látku VX. Ženy, ktoré po odsúdení môžu čeliť až trestu smrti, povedali, že to považovali za žart pre skrytú kameru. Odporúčame:Európska únia zvažuje zaviesť prísnejšie sankcie pre Severnú Kóreu, chce zabrániť vývoju zbraní Obidve sa počas pojednávania objavili oblečené v tradičnom malajzijskom oblečení a na prítomných sa najprv usmievali. Ako uviedla agentúra AP, po tom čo sudca opustil miestnosť, sa však Aisyah rozplakala. Ďalší štyria podozriví Mladé ženy sú jediné podozrivé z vraždy, ktoré sú vo väzbe. Podľa malajzijskej polície ďalší štyria podozriví zo Severnej Kórey opustili krajinu hneď po zabití Kim Čong-nama. Vražda bola súčasťou päťročného sprisahania severkórejského lídra Kim Čong-una voči bratovi, ktorého údajne nikdy nestretol, informuje juhokórejská špionážna agentúra. Severná Kórea je známa objednávaním vrážd ľudí, ktorí boli hrozbou režimu. Pchjongjang však akékoľvek spojenie s vraždou poprel a mŕtveho muža dokonca ani neuznal za Kim Čong-nama. Viac k témam: Kim Čong-nam, MalajziaZdroj: Webnoviny.sk - Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri

Šéf rozhodcov na Tour de France reagoval na viacero otázok o kontroverznom vylúčení Petra Sagana

BRUSEL 28. júla (WebNoviny.sk) - Kontroverzné vylúčenie slovenského cyklistu Petra Sagana z nedávnej Tour de France bolo jediným verdiktom rozhodcovského zboru na čele s Philippom Marienom. Odporúčame:CAS nevyhovel odvolaniu Bora-Hansgrohe, Sagan zostáva vylúčený z Tour de France 2017 Päťdesiatdvaročný skúsený Belgičan v rozhovore pre Het Nieuwsblad reagoval na viacero otázok, týkajúcich sa diskvalifikácie lídra tímu Bora-Hansgrohe po 4. etape na TdF 2017 a následnej búrky nevôle fanúšikov z celého sveta, ktorú toto rozhodnutie vyvolalo. Cavendish padal skôr, ako Sagan vysunul lakeť Marien poprel, že jury najprv vydala rozhodnutie o časovej aj bodovej penalizácii P. Sagana, ktoré po hodine zmenila na vylúčenie z pretekov pre nečistý, či neregulárny šprint s dôsledkom ohrozenia ďalších pretekárov. Odporúčame:Môže za pád Cavendisha kanál? Nová analýza jeho kolízie so Saganom "V súkromí sme sa radili o možnostiach, ktoré sme ale verejne neoznámili. Rozhodnutie bolo napokon len jediné - to o diskvalifikácii Petra Sagana," uviedol Marien, cituje ho aj špecializovaný web Cyclingnews. Odporúčame:Legendárny cyklista Eddy Merckx skritizoval Tour de France, bez Sagana sú preteky často nudné Zatiaľ čo rozhodcovia vylúčili Sagana za agresívnu jazdu, fanúšikovia z množstva videozáznamov posudzujúcich sporný moment šprintu z rôznych uhlov na internete videli, že Brit Mark Cavendish padal už predtým, než Sagan smerom k nemu vysunul svoj lakeť. Na TdF bol Marien druhýkrát hlavným rozhodcom Inými slovami, Sagan Cavendishovi k pádu, po ktorom si zlomil lopatku a tiež musel opustiť pelotón TdF, nepomohol. Marien v tejto súvislosti vyjadril nádej, že Medzinárodná cyklistická únia v budúcnosti začne využívať videorozhodcov na posudzovanie takýchto sporných situácií, aby sa mohli prijímať správne rozhodnutia. " "Malo by to byť ako vo futbale. Videorozhodca by mal sledovať šprinty v televízii a rozhodnutie by mohol prijať prakticky ihneď. Nie neskôr, ako sa to teraz deje v takýchto prípadoch," myslí si Marien. Odporúčame:Video: Nevyhrážajte sa mne a mojej rodine, prosí Cavendish fanúšikov Belgičan uviedol, že na Tour de France sa po druhý raz ocitol v úlohe hlavného rozhodcu, vrchným komisárom jury bol už aj na Giro d´Italia a tiež na ostatných dvoch olympijských hrách. Priznal však, že dosiaľ nikdy vo svojej kariére sa nestretol s takým výrazne nesúhlasným postojom fanúšikov, ako teraz po diskvalifikácii Sagana. "Keď sme vydali rozhodnutie o jeho vylúčení, dostal som správu od dobrého priateľa v znení ´Nepozeraj sa na televíziu, nečítaj noviny ani emaily, a tiež nesleduj facebook či twitter.´ Ja sám som dostal množstvo emailov z celého sveta. Mám z toho pocit, že čokoľvek by sme ako rozhodcovia urobili, nebolo by nikdy dobré," skonštatoval Belgičan. Sagan s rozhodnutím jury nesúhlasil Marien bol hlavným rozhodcom na Tour de France predtým v roku 2011. V tejto súvislosti pridal postreh, ako sa za šesť rokov tieto preteky zmenili v očiach fanúšikov. Odporúčame:Rozhodcovia urobili veľkú chybu, zopakoval Sagan svoj názor na vylúčenie z Tour de France Tour sa podľa jeho slov stala monštrom v popularite, vyplýva to najmä z neúmerného nárastu reakcií ľudí napríklad na twitteri. "Každý má svoj názor, každý si chce niečo povedať a najviac toho píšu tí, ktorí nie sú priamo zainteresovaní." Päťnásobný víťaz bodovacej súťaže Peter Sagan vo vyhlásení po svojom vynútenom konci na TdF 2017 uviedol, že rozhodnutie o vylúčení akceptuje, ale nesúhlasí s ním. Neskôr to zopakoval pre belgickú aj nemeckú televíziu. Sagan pokračuje v sezóne 2017 už túto sobotu neďaleko slovenských hraníc, keď sa predstaví na etapových pretekoch Okolo Poľska. Viac k témam: cyklistika, Peter Sagan, Tour de France, Tour de France 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf rozhodcov na Tour de France reagoval na viacero otázok o kontroverznom vylúčení Petra Sagana © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šéf rozhodcov na Tour de France reagoval na viacero otázok o kontroverznom vylúčení Petra Sagana

Na Slovensko prichádza FinGO a finančným sprostredkovateľom uľahčí život

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Mimoriadne technologické riešenie, ktoré prinesie pozitívne zmeny najmä pre finančných sprostredkovateľov a zásadne uľahčí ich dennú prácu. Jedinečná platforma Spoločnosť FinGO na Slovensko prichádza so silnými štítmi, ktoré za ňou stoja. Je to investičná skupina Largo finance, poprední slovenskí odborníci z oblasti finančného sprostredkovania a v neposlednom rade technologická spoločnosť Finnology s unikátnym online systémom pre finančných sprostredkovateľov. V praxi to bude znamenať, že nepôjde len o tradičný „offline obchod“. Jedinečná platforma Finnology umožní sprostredkovateľom zapojenie sa do “trhoviska obchodných príležitostí”, ktoré umožní zákazníkom hľadajúcim produkty finančného sprostredkovania spojenie s ich sprostredkovateľom. „Manažérom, ktorí chcú ďalej rozvíjať svoje obchodné siete ponúkame nový moderný nástroj, ako pre svojich ľudí zabezpečia dostatok práce a tým stabilitu svojej firmy. Hlavným motívom činnosti finančného sprostredkovania už nie je len výška provízie, ale ide predovšetkým o dostatok nových príležitostí. Zároveň obchodníkov, ktorých táto práca napĺňa, určite potešíme správou, že sa už nemusia zamýšľať nad tým, komu budú predávať produkty. Náš systém totiž počíta s premisou, že VY viete predávať a MY zabezpečíme komu,“ objasňuje výhody platformy Roland Dvořák, obchodný riaditeľ FinGO. Online porovnávač Platforma Finnology bude novinkou, ktorá doposiaľ na Slovensku nebola dostupná. Aktuálne je stabilne etablovaná na českom a ázijskom trhu. FinGO pripravuje aj spustenie online porovnávača a call centra, ktorý ponúkne nezávislé porovnanie a následné poradenstvo v oblasti finančných produktov od hypoték, cez životné až po neživotné poistenie. V portfóliu spoločnosti je aktuálne viac ako 40 produktových partnerov vrátane všetkých favoritov trhu. “Trh finančného sprostredkovania sa mení a na Slovensku vidíme v tomto smere zásadnú príležitosť. Či už Európe vplyvom regulácie alebo v Ázii predovšetkým vplyvom všadeprítomných technológií. Jedno je však spoločné, a to fakt, že ako fungovanie tohto trhu sa teraz veľmi rýchlo mení a meniť sa musí aj spôsob hry. Preto sme sa rozhodli vstúpiť na Slovensko s unikátnym riešením, ktoré významne ovplyvní spôsob sprostredkovania finančných produktov a finančného poradenstva. Aj vďaka tomuto riešeniu máme ambíciu dostať FinGO na pozíciu lídra v oblasti,” hovorí Lukáš Novák, zástupca LARGO finance. FinGO SK je otvorená finančno-poradenská spoločnosť postavená na princípe broker pool-u, ktorá má za cieľ ponúknuť svojim zákazníkom aj finančným sprostredkovateľom pohodlie, férovosť a unikátne technológie pre uspokojení ich potrieb. Spoločnosť stavia na dlhoročných skúsenostiach svojich zakladateľov, medzi ktorými sú okrem iných aj Ondrej Matvija a Peter Prvý, ktorí pôsobili na vedúcich pozíciách v spoločnosti Finportal. FinGO tak s kvalitným zázemím v oblasti obchodu s finančnými produktami, vylepšeným o moderné technologické riešenie, prináša predovšetkým možnosť zefektívnenia procesov, čo vedie k neporovnateľne lepšiemu servisu. Viac k témam: FinGo, Finnology, Largo financeZdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensko prichádza FinGO a finančným sprostredkovateľom uľahčí život © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Slovensko prichádza FinGO a finančným sprostredkovateľom uľahčí život

Ceny ropy pokračovali v raste, zdražel aj vykurovací olej

NEW YORK 28. júla (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa vo štvrtok opäť zvýšili. Ľahká americká ropa si prilepšila o 29 centov a uzavrela na úrovni 49,04 USD za barel. Odporúčame:Cenám ropy sa darilo, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila o dva centy Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, si pripísala 52 centov a stúpla na 51,49 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa zvýšila o 3 centy a uzavrela na úrovni 1,64 USD za galón. Zdražel aj vykurovací olej, a to o jeden cent na 1,60 USD za galón. (1 EUR = 1,1694 USD) Viac k témam: ropaZdroj: Webnoviny.sk - Ceny ropy pokračovali v raste, zdražel aj vykurovací olej © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy pokračovali v raste, zdražel aj vykurovací olej

Bojnická zoologická záhrada zachraňuje kriticky ohrozené motýle v Ponitrí

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Záchrana kriticky ohrozených motýľov - jasoňov červenookých je cieľom spoločného projektu, na ktorom spolupracuje Národná zoologická záhrada v Bojniciach s Chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) Ponitrie. Značenie krídel plní dve funkcie Odborníci z oboch inštitúcií každé leto monitorujú a značia jasone. „Značenie krídel plní dve funkcie - evidenciu jedincov s odhadom ich početnosti na základe opakovaných odchytov a zároveň aj ochranu pred zberateľmi znehodnotením exempláru,“ vysvetlil hlavný zoológ bojnickej zoologickej záhrady Branislav Tám. Odporúčame:Zoologická záhrada v Bojniciach sa môže pochváliť novým vzácnym druhom, prezývajú ho aj zdochlinár Dodal, že číselné značenie fixkou nijako nepoškodzuje a neobmedzuje motýle v normálnom živote. Tám informoval, že populáciu jasoňa červenookého v CHKO Ponitrie tento týždeň posilnili o ďalšie jedince odchované v bojnickej zoologickej záhrade. „Naše samičky boli \'v kurze\' a boli okamžite párené voľne žijúcimi samcami,“ konštatoval. Lokality výskytu sú trvalo zabezpečené fotopascami. „Národná zoologická záhrada sa úspešne venuje záchrane tohto kriticky ohrozeného motýľa už niekoľko rokov. O živote týchto nádherných stvorení sa môžu naši návštevníci dozvedieť v už otvorenej expozícii motýľov,“ uzavrel Tám. Najväčší denný motýľ Európy Jasoň červenooký patrí k najväčším denným motýľom Európy. Podľa medzinárodnej klasifikácie je zaradený do kategórie zraniteľný, pričom na Slovensku je tento druh kriticky ohrozený. Na Slovensku bol ešte v minulom storočí rozšírený na skalách a sutinách takmer vo všetkých pohoriach. Po druhej svetovej vojne nastal jeho úbytok až zánik, najmä pre zarastanie vhodných biotopov náletovými drevinami, vysokými trávami a bylinami po zmene ich obhospodarovania a obmedzení pastvy. V súčasnosti je v celej strednej Európe kriticky ohrozený. V Českej republike vyhynul v 40. rokoch 20. storočia, ale v posledných desaťročiach bol úspešne obnovený na jedinej lokalite na Morave, a to slovenskými jedincami zo Strážovských vrchov. Viac k témam: Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie, jasoň červenooký, ZOO BojniceZdroj: Webnoviny.sk - Bojnická zoologická záhrada zachraňuje kriticky ohrozené motýle v Ponitrí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bojnická zoologická záhrada zachraňuje kriticky ohrozené motýle v Ponitrí

V Tatrách posilnili spoje na železniciach, reagujú na sťažnosti návštevníkov

POPRAD 28. júla (WebNoviny.sk) - Vo Vysokých Tatrách počas leta posilnili spoje Tatranskej elektrickej železnice a Ozubnicovej železnice. Sťažnosti návštevníkov Ide o reakciu na situácie v minulosti, keď sa návštevníci sťažovali na nedostatočnú kapacitu spojov počas letných prázdnin. Odporúčame:Mesto Vysoké Tatry žiada o urýchlené koncepčné riešenie problému s medveďmi „So Železničnou spoločnosťou Slovensko, a. s., sme aj v tomto roku uzavreli zmluvu o dopravných službách vo verejnom záujme a prevádzkovaní verejnej osobnej dopravy na tratiach Tatranských elektrických železníc. Posilnené sú spoje na tratiach Štrba – Štrbské Pleso, Poprad-Tatry – Štrbské Pleso a Starý Smokovec – Tatranská Lomnica od 1. júla do 17. septembra tohto roka,“ informoval Michal Sýkora, predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. Predpokladá sa, že v tomto roku bude navýšenými vlakmi prepravených asi 140-tisíc ľudí. Posilnené spoje spolufinancujú KOCR Severovýchod Slovenska a Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry. Dotácie ministerstva dopravy „Turisti vo Vysokých Tatrách sa ešte v nedávnej minulosti sťažovali počas leta na preťažené spoje Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ), vagóny boli preplnené a frekvencia dopravy nepostačujúca. Zástupcovia OOCR Región Vysoké Tatry žiadali o posilnenie spojov v letnom období, štát však neposkytol dostatočné finančné krytie na posilnenie letnej prevádzky Tatranskej elektrickej železnice. Situáciu teda od leta 2015 pomáhajú riešiť KOCR Severovýchod Slovenska a OOCR Región Vysoké Tatry,“ vysvetlila Barbora Čechová z krajskej organizácie. Obe organizácie vyčlenili zo svojho rozpočtu financie, ktoré získali z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR za účelom rozvoja cestovného ruchu. Prostriedky z dotácie sú síce podľa Čechovej využívané prioritne na marketingové aktivity a rozvoj turistickej infraštruktúry, z dotácie však bolo nevyhnutné vyčleniť časť aj na spolufinancovanie TEŽ. Krajská organizácia CR tak v tomto roku prispela sumou 35,5 tisíca eur a oblastná organizácia vyčlenila 40,5 tisíca eur vrátane DPH. Výsledkom je podľa nich zabezpečenie vyššieho počtu spojov a tiež zvýšenie počtu vlakových súprav. Viac k témam: Tatranská elektrická železnica, Vysoké TatryZdroj: Webnoviny.sk - V Tatrách posilnili spoje na železniciach, reagujú na sťažnosti návštevníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Tatrách posilnili spoje na železniciach, reagujú na sťažnosti návštevníkov

Kaliňák: Slovensko je pripravené pomôcť Vietnamu budovať bezpečnostný priemysel

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Slovensko je pripravené v najbližších týždňoch vyslať do Vietnamu expertov z oblasti bezpečnostných technológií. Vyhlásil to podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák počas pracovného obeda s vietnamským ministrom pre verejnú bezpečnosť To Lamom v Bratislave. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu vnútra, minister tak podporil pokračujúcu bezpečnostnú spoluprácu medzi obidvoma krajinami. Dohody o spolupráci Slovensko a Vietnam podpísali v marci tohto roku dohody o spolupráci v oblasti prevencie a boja proti trestnej činnosti najmä v oblastiach, ako je nadnárodný organizovaný zločin, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie migrantov, terorizmus a jeho financovanie, korupcia, falšovanie peňazí alebo nedovolené obchodovanie so zbraňami. Odporúčame:Kaliňák navštívil Vietnam, ocenil bezpečnosť aj hospodársky pokrok krajiny Vietnam buduje v Hanoji technologický park, kde plánuje vyvíjať a vyrábať produkty určené pre bezpečnostné zložky, pričom Slovensko je pripravené krajine pomôcť najmä odborníkmi a know-how. "Vidíme tu veľký potenciál. Spoločný podnik by mohol bezpečnostnými technológiami zásobovať aj iné krajiny v regióne, čo môže byť pre Vietnam zaujímavé z pohľadu exportu," povedal Kaliňák. Dodajú zoznam Vietnamská strana teraz podľa rezortu vnútra musí dodať zoznam, o ktoré technológie a odborníkov má záujem. Na základe toho sa zriadia expertné skupiny, ktoré by dohliadli na budovanie podniku. Ministerstvo pripomína, že Vietnam je pre Slovensko 14. najvýznamnejším obchodným partnerom, pričom slovenské firmy sa už dnes podieľajú na veľkých investičných projektoch v tejto ázijskej krajine. Minister vnútra svojmu rezortnému kolegovi už počas jeho marcovej návštevy Vietnamu okrem výcviku vietnamských bezpečnostných zložiek v našom výcvikovom stredisku Lešť ponúkol aj možnosť liečenia zranených vietnamských príslušníkov polície v slovenských zdravotníckych a rehabilitačných zariadeniach. Viac k témam: Robert Kaliňák, Slovensko, VietnamZdroj: Webnoviny.sk - Kaliňák: Slovensko je pripravené pomôcť Vietnamu budovať bezpečnostný priemysel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kaliňák: Slovensko je pripravené pomôcť Vietnamu budovať bezpečnostný priemysel

Poľská vláda chce po radikálnych zmenách v súdnictve decentralizovať médiá

VARŠAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Poľská vláda má v úmysle po tom, ako dokončí "radikálne" zmeny v súdnictve, "decentralizovať" médiá. Vo štvrtok sa tak vyjadril líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski s tým, že očakáva "veľmi silný odpor". Vo dvoch rozhovoroch pre TV Trwam a Radio Maryja tiež povedal, že zmeny potrebujú aj univerzity. Odporúčame:Prezident Duda bude vetovať sporné návrhy zákonov o súdnictve Kaczynski síce neuviedol žiadne detaily, no iní členovia strany už pred časom avizovali plány obmedziť zahraničné vlastníctvo súkromných mediálnych spoločností v Poľsku. Množstvo poľských novín má pritom nemeckých alebo švajčiarskych vlastníkov a súkromnú vysielaciu spoločnosť TVN zas vlastnia Američania. Kaczynski sa zaviazal dokončiť zmeny v súdnictve, ktoré kritizuje Európska únia (EÚ) za porušovanie zásad demokracie, napriek čiastočnému vetu prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý odmietol dva z troch kontroverzných návrhov zákonov. V utorok podpísal len jeden, ktorým dal ministrovi spravodlivosti právo menovať všetkých šéfov nižších súdov. Európska komisia v stredu oznámila, že si necháva pootvorené dvere pre možné sankcie voči Poľsku a krajine dáva mesiac, odkedy zákon vstúpi do platnosti, aby vyriešila rozpory v presadzovanej reforme súdnictva a zosúladila ju s právom EÚ. Snahy PiS o reformu súdneho systému vyvolali v Poľsku celoštátne protesty. Viac k témam: Jaroslaw Kaczyňski, médiá, PiS Právo a spravodlivosť, Poľsko, súdnictvoZdroj: Webnoviny.sk - Poľská vláda chce po radikálnych zmenách v súdnictve decentralizovať médiá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poľská vláda chce po radikálnych zmenách v súdnictve decentralizovať médiá

Alexander prepadol banku a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici

FORT LAUDERDALE 28. júla (WebNoviny.sk) - Floridská polícia zatkla muža, ktorý prepadol banku, následne sa vyzliekol a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici. Podľa agentúry AP sa muž ráno zobudil a rozhodol sa, že sa stane komikom. Namiesto toho ho však FBI zatkla a obvinila z bankového prepadnutia. Odporúčame:Desaťročný chlapec sa pokúsil ukradnúť auto, zatkli ho štvrtýkrát za šesť týždňov Dvadsaťpäťročný Alexander Sperber zaparkoval auto pri banke, predstieral, že má zbraň a od zamestnanca banky požadoval peniaze. Ten mu dal 4700 dolárov (v prepočte približne štyritisíc eur). Polícia uviedla, že zamestnanec banky dal do vreca s peniazmi aj rozbušku s červenou farbou, ktorá zašpinila mužove oblečenie i sadru na ľavom zápästí. Viac k témam: banková lúpež, krimi, USAZdroj: Webnoviny.sk - Alexander prepadol banku a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Alexander prepadol banku a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Foto: Policajti hľadajú zlodejov šijacích strojov, nasnímala ich kamera
Vodiči pozor, najpredávanejší benzín zlacnel
Vedcom sa podarilo upraviť gény z ľudského embrya, môže to odstrániť vrodené choroby
Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa
Verejnosť, spolupracovníci a blízki sa rozlúčia s nestorom slovenského folklóru, profesorom Nosáľom
Druhá liga definitívne so šestnástimi klubmi, je známy náhradník za FC VSS Košice
BILLA a ÚNSS  skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Čeremošné, Diviaky, Dolná Štubňa, Dubové, Horná Štubňa, Mošovce, Rakša, Turčiansky michal
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang